Oto lustro prądowe, układ pochłaniający tyle samo prądu w obu tranzystorach, czyli jedna jego połowa steruje natężeniem prądu płynącego w drugiej połowie. Łącznik po lewej stronie schematu zmienia natężenie prądu płynącego w lewej części lustra, ale jego wartość zostaje odbita w prawej części. Łącznik po prawej stronie powoduje krótkie spięcie rezystor, ale lustro prądowe pochłania prąd o takim samym natężeniu.

Złącze baza-emiter tranzystora Q1 ma działanie diody. Natężenie prądu przez nie płynącego ustala sieć rezystancji poniżej. Spięcie wyprowadzenia bazy z wyprowadzeniem kolektora tranzystora umożliwia przepływ prądu bazy, aby tranzystor pozostawał w stanie aktywnym. Ponieważ wyprowadzenie bazy tranzystora Q1 dołączono do wyprowadzenia bazy tranzystora Q2, napięcie na nich jest identyczne, wówczas prąd płynący przez złącze emiter-baza tranzystora Q2 musi mieć natężenie takie samo, jak w przypadku tranzystora Q1. (Złącze to również ma działanie diody, więc natężenie prądu przez nie płynącego zależy od napięcia na nim.)

Natężenie prądu płynącego przez obie połowy układu lustra prądowego jest identyczne. Jedyne, co odróżnia te prądy, to kierunek przepływu — z baz tranzystorów wypływają do lewej części układu. Zastosowano w nim tranzystory o dużej wartości współczynnika wzmocnienia prądowego beta w celu zminimalizowania natężenia prądu baz.

Następne doświadczenie: Wzmacniacz różnicowy

Poprzednie doświadczenie: Rampa natężenia

Index

Strona domowa symulatora elektroniki




java@falstad.com
Generated Sat Jan 27 2018