Oto generator Colpitts, czyli generator z dzieloną indukcyjnością (wykorzystujący obwód rezonansowy LC) dołączoną w obwodzie bazy tranzystora pełniącego rolę wzmacniacza ze sprzężeniem zwrotnym.

Element indukcyjny w połączeniu z pojemnościowymi tworzą obwód rezonansowy, jaki pokazano we wcześniejszym aplecie. Prąd płynie w nim w obu kierunkach, w zależności od naładowania pojemności poprzez element indukcyjny. Tranzystor wzmacnia napięcie drgań, dostarczając energię do C2.

Gdy napięcie na pojemności C1 przekroczy 680mV, tranzystor nasyci się. Napięcie na zacisku wyjściowym układu wynosi ok. 4,7V, kiedy tranzystor znajduje się w stanie odcięcia. Prąd płynący przez rezystancję 1k płynie również przez indukcyjność L2 do masy układu. Indukcyjność opiera się zmianom natężenia prądu płynącego przez L2 w momencie przejścia przez zero sygnału wytworzonego na niej. Teraz prąd zaczyna płynąć w kierunku indukcyjności L1 oraz pojemności, wówczas napięcie na bazie tranzystora wzrasta do wartości wysterowania go i napięcie na zacisku wyjściowym gwałtownie maleje.

Odkąd wzrosło napięcie na bazie, prąd płynący przez indukcyjności L1 i L2 odwraca swój kierunek, rozładowując pojemność. Napięcie na bazie znów spada, odcinając tranzystor, i napięcie na wyjściu generatora osiąga maksymalną wartość.

Następne doświadczenie: LC ze sprzężeniem emiterowym

Poprzednie doświadczenie: Colpittsa

Index

Strona domowa symulatora elektroniki
java@falstad.com
Generated Sat Jan 27 2018